ARDAHAN HABERHAFTANIN ANALİZİ'NDE ARDAHAN

Bilindiği üzere   Ardahan,Çıldır,Göle,Hanak,Damal,Posof 1992 yılına kadar Kars iline bağlı ilçelerdi.Ancak Kars'a bağlı olduğu dönemlerde en talihsiz yılları yaşadığımızı yaşadık ve biliyoruz.

Çünkü hiçbir yatırım almadığı gibi 1990'lı yıllara kadar ilçeler arası yollar bile asfalt yol değildi.Devletten yatırım almamanın veya alamamanın asıl nedeni Kars'ın kaza sayısının oldukça fazla olması ve o tarihlerde meclise gönderdiğimiz Milletvekillerinin İlçelerimize karşı duyarsız kalması gibi etkenler olduğunu hepimiz biliriz.

1992 yılında Ardahan İl olduğunda yukarıda bahsettiğim İlçelerde Ardahan'a bağlanması ile birlikte zaten hiçbir devlet yatırımı gelmeyen Ardahan'ın kendiside dahil olmak üzere 3-5 yıl bir bocalama devri geçirdiği gibi ile gelen kurumların binalarını dahi bulmak bir sıkıntı idi.
 
Ancak Ardahan 1996 yılından sonra devletten yatırım almaya başlaması kurumlara bir özgüven getirmeye başladı.Devletten gelen yatırımlar,sınır ticareti gibi hareketlenme Ardahan ve ilçelerinde nefes almaya başladığı gibi o güne kadar yapılmayan  köy yolları,köprüler,Su sıkıntıları,Okullar,Yibolar derken Ardahan'da yaşayanlar artık bu hareketlenmeyi gördükçe kendilerine özgüven gelmeye başladı.

Ne yazıkki bu atılım bu şekilde devam etmedi ve 1998 ile 2007 yılları arasında duraklama devresine girdi.Ben yaklaşık 30 yıl öncesinde hatırlıyorum ve benim yaşımda olan herkes de hatırlar mutlak Ardahan'da baraj yapılacak söylentileri hep dolaşır dururdu.Kulaktan kulağa yalnız seçim arefelerinde söylenir,bir dahaki seçime kadar ha bugün yapılacak ha yarın yapılacak söylemleri yayılır dururdu.

Ama bizler büyük şehirlere gelip biraz daha kendimizi yetiştirene kadar hep bu hikayelere inanırdık.Sonradan nasıl oldu ise birden kendimize güvenimiz geldi herhalde büyük şehirlerin bizlere verdiği bir avantajdı ki bir anda bu hikayelerin hep efsane olduğunu ve sadece bizlerden oy alınması için kahve siyaseti olduğunu anladık.

Ama birgün bir Saffet KAYA Efsanesi çıkıp Ardahan için,ilçeleri için barajları yaptıracağını,üniversite kurduracağını,okullar,köprüler,yollar yaptıracağını Ardahan'ın Tarihini değiştireceğini anlatırken hatırlıyorum 1993 yıllarında bunları bende bizzat kendisinden dinlediğimde inanın bende inanmamıştım.

Ya bu da kendisini seçtirmek için bunlardan bahsediyor diye düşünmüştüm ve işin içerisinde oldukça gerçek projeler olduğunu anladım ve Ardahan sevdalısı olarak yola çıkan Saffet Kaya yukarıda bahsedilen ve gerçekten Ardahan ile ilçelerinin kaderini değiştirecek Sevimli Barajı,Kayabeyi Barajı,Ardahan Üniversitesi, Göle TOKİ, Ardahan TOKİ, Çıldır TOKİ, Sınır Ticeret Merkezi ve en son Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı Avrupadaki gibi öğrenci kentleri oluşturacaklarını içerisinde birininde Ardahan olduğu gibi bu büyük yatırımlar yöremiz halkı açısından çok önemli gerçekleşen projeler Olduğunu gördüm.

Burada aslında insanların siyasi görüşü ne olursa olsun asıl başarılı olan insanlarımızı desteklemek ve alkışlamamız gerekirki hizmet eden insanlara özenti olsun ve başarılı insanların sayısı artsın düşüncesiyle ben Ardahan Belediye Başkanı'na Göle,Çıldır,Hanak,Damal,Posof Belediye Başkanlarına sesleniyorum böyle büyük projeleri gerçekleştiren başarılı insanların neden bir caddeye,sokağa vefa borcu olarak ismi verilmiyor.Bir Saffet Kaya ismi neden bir cadde isminde yaşamasın.Neden bazı olaylara hep siyasi hesaplarla bakarız.Bunu da anlamış değilim.

Tabi eğer ulaşılmazları başaran insanlarımız aramızdan çıkıyorsa arkadan gelen insanları teşvik amacıyla umarım belediyelerimiz hiçbir siyasi oluşum olarak bakmadan böyle bir olayı gerçekleştirirler bizlerde kendilerini başarıya sahip çıkan insanlar olarak görüp tüm Ardahan halkı olarak alkışlarız.  

Ardahan Rehberi   ARDAHAN MİLLETVEKİLİ SAFFET KAYA VE ARDAHAN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PRF.DR.RAMAZAN KORKMAZ ARDAHAN'DA

Ardahan Üniversitesine Rektör Olarak Atanan Çıldırlı Hemşehrimiz Ramazan KORKMAZ Bu gün Ardahan'a giderek görevine başlayacak Ardahan'da üniversite Kurulmasi İçin yıllarca uğraş veren ve ilk adımı yuksekokul yaptırarak Başlatan Akparti Ardahan Milletvekili Saffet KAYA'da Ardahana gelerek Üniversitenin açılışına katılması bekleniyor.

Bilindiği üzere 1997 yılında Ardahan'a Yüksek Okul yapılması Temel atma Törenlerindeki Sayın KAYANIN Konuşmasında Bu gün Ardahanımıza Yüksek Okul Temelini Atmakla İşe başladık Ardahan'ı Diğer İller Seviyesine çıkaracak projelerden en önemli Adımın şimdilik Yüksekokulla başlıyoruz Ama Üniversitemizide kurmak için sizlere burada söz veriyorum demiş ve yüksek okulun yapımını üstlenmişti.

Bu gün o açılışta verdiği sözünün gerçekleşmesini tüm Ardahan Halkı ile paylaşacağını bu üniversitenin Ardahana kurulması için Kendisinin ve Hükümetin Sayın Başbakanımızın çok önemli katkıları olduğunu söyleyen KAYA Rektör olarak Atanan Hemşehrimiz Sayın KORKMAZIN atanmasında'da önemli katkılarının olduğunu söyleyen KAYA şöyle devam etti. Ardahan'ımızın gelişmesi ve kalkınması için yöremizi bilen ve sorunlara duyarlı bir hemşehrimizin atanması Ardahanımız için çok önemliydi bunu'da başardık Ardahan'a ve Milletimize Hayırlı olsun dedi

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !